Palace Of Culture And Science Ziyaret

Döneminde Stalin tarafından Varşova’ya hediye edilen, Türkçe adı ile Varşova Kültür ve Bilim Sarayı, Polonya’daki en yüksek bina… Stalin tarafından hediye edilmesinden dolayı Varşovalılar tarafından pek sevilmeyen ve istenmeyen bu yapı, her yıl Polonya’yı ziyaret eden milyonlarca turist tarafından büyük ilgi görüyor. 3500 Rus işçinin emeği ile 3 yıl içerisinde tamamlanan bu yapı, Varşova’nın dünyada simgesi halinde görülüyor. Turlar tarafından Polonya gezisi esnasında kesinlikle ziyaret edilen yapılardan biri olan Palace Of Culture And Science önünde kesinlikle her turistin bir fotoğrafı bulunuyor.

237 metre yüksekliği ile dikkat çeken şehrin en yüksek binası Varşova Kültür ve Bilim Sarayı kulesinde bir de saat yer alıyor. Bu saatin çapı ise tam 6 metre!

Palace Of Culture And Science Ziyaret

Polonya’ya kültür ve bilim için giden herkesin ilk uğrak yerlerinden biri olan, birçok turistin büyük ilgisini toplayan Palace Of Culture And Science içerisinde sinema, tiyatro, konser ve kongre salonları bulunuyor. Tur şirketleri tarafından Varşova turları esnasında hem kısa hem uzun süreli turlarda mutlaka uğranılan, gezilecek görülecek yerler arasında da asla atlanmaması gereken bir yer olarak bahsedilen bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Ulaşımı oldukça kolay olan Varşova Kültür ve Bilim Sarayı, Stalin Sarayı veya Stalin Kazığı isimleri ile de tanınıyor.

Varşova’nın tam ortasında yer alan bu tarihi yapı, Avrupa genelinde de en yüksek 8. Yapı olarak adından söz ettirmeyi başarıyor. Sarayın çevresinde yer alan saatler ise komünizmin etkilerini silmek isteyen Varşovalılar tarafından yerleştirilmiş ve bu yapının Varşova’da olmasından memnun olmayanlar aynı zamanda diktikleri gökdelenlerle de bu yapıyı gölgede bırakmak için çabalamaya devam ediyor.

Konferans ve kongre için Polonya’ya yolu düşenlerin mutlaka uğradığı Palace Of Culture And Science içerisinde aynı zamanda resim ve fotoğraflar için bir alan ve yüzme salonu da yer alıyor. Mavi rengin ağırlıklı olduğu gece aydınlatması ve Varşova’nın tam ortasında yer alması sebebiyle geceleri her yerden kolaylıkla seçilebilen bu yapı, tatil boyunca fotoğraf çekmek isteyenler için de güzel bir manzara oluşturuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*