Kültür Sanat ve Chopin’in İzinde Polonya 

Tur şirketleri tarafından yapılan gezilerin içerisinde kültür sanat alanında yapılan gezilerde bulunmakta ve bunlardan bir tanesi olan Chopinin izinde Polonya turu insanların çok büyük ilgisini çekmektedir. Chopin’in izinde Polonya turu sayesinde insanlar hem Polonya kentleri içerisinde yer alan tarihi ve turistik yerleri daha yakından görebilme fırsatı bulurken hem de kültür ve sanat alanında önemli kazanımlar elde etmiş olmaktadır. Avrupa’nın önemli ülkelerinden birisi olan Polonya’ya yapılacak olan bu gezi için insanların öncelikle havalimanı içerisinde yer alan dış hatlar terminal binasının ilgili kısmında birleşmesi ve buradan da uçak ile Varşova kentine gelinmesi gerekmektedir. Gezinin ilk aşaması bu şekildedir ve Varşova’ya iniş yapıldıktan sonra alanda hazır bekleyen özel araç yolcuları alarak Krakow’a transfer etmektedir. Krakow’a gelen kişiler öncelikle otellerine geçmekte ve burada dinlenmektedir.

Güne otelde yapılan güzel bir kahvaltı ile başlayan katılımcılar daha sonra şehri gezmektedir. Şehir gezilirken turistlerin ilk durağı genellikle eski papalardan olan II. Jean Paul’un ilk vaazını verdiği Wawel Katedrali olmaktadır. Tarihi bir öneme sahip olan söz konusu katedral yıl içinde çok sayıdaki turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yine buraya yakın bir konumda bulunan Wawel Kalesi ziyaret edilmektedir. Kentin yüksek bir mevkiinde bulunan kalenin 900 yıldır ayakta olması insanlara hayranlık vermektedir. Bunların dışında kent içerisinde St. Mary Bazilikası da oldukça ilgi çekmektedir. Buradan sonra ise Wieliczka Tuz Madenine gidilmektedir. Sanatsal açıdan farklı eserlerin bulunduğu maden sanat ve kültür severler açısından adeta bir hazine gibidir.

Krakow’daki diğer günde ise İkinci Dünya Savaşında kullanılan ve insanlık tarihinin utanç abidelerinden birisi olan Auswitchz toplama kampı ziyaret edilmektedir. Naziler tarafından yapılan bu kampı ziyaret eden kişiler çok derin bir hüzün yaşamaktadır. Buradan sonra ise Wroclaw kentine geçilmekte ve burada yer alan otel yerleşilmektedir. Wroclaw şehrinde de iki gece kalınmakta ve daha sonra Poznan’a ve ardından da tekrar Varşova’ya geçiş yapılmaktadır. Varşova’da detaylı olarak gezildikten sonra uçak ile İstanbul’a dönülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*