Barselona 2 Gece Thy 2 Gece

Katalan bölgesinin önemli kentlerinden bir tanesi olan Barselona şehrini gezmek isteyen kişiler için dünyanın farklı noktalarından insanlar buraya geldiği gibi ülkemizdeki kişiler de tur şirketleri tarafından düzenlen ve 2 gece 3 gün süren geziyle buraya THY uçağı ile gelmektedir. Barselona Avrupa’nın en önemli kentleri arasında bulunmakta ve bundan dolayı da birçok kişi buraya THY uçağıyla en az 2 geceliğine gelmektedir. Burada bulunan en önemli eserlerden bir tanesi SagradaFamilia adı verilen bir bazilikadır. Kentin simgelerinden bir tanesi olarak kabul edilin bu bazilikanın yapımına 1882 yılında başlanmış fakat farklı nedenlerden tamamlanamamıştır. Şuanda yapılan planlamalar ile buranın 2030 yılında bitirilmesi hedeflenirken bitmemiş hali dahi insanların buraya gelmesini sağlayacak güzelliktedir. Yıl içerisinde çok sayıda insan bazilikayı görmek için Barselona’ya gelmektedir.
Barselona içerisinde bulunan bir başka önemli yer ise Park Güell adı verilen bölgedir. Rengarenk binalardan oluşan bölgeye gelen kişiler adeta bir masal şehri içerisinde gibi kendilerini hissetmektedir. Çocuklar ve yetişkinlerin ilgisini çeken Park GüellCarmel tepesi üzerinde yer almakta ve kentin önemli yerleri buranın belli noktalarından görülmektedir. 1900’lu yıllarda yapılan Park Güell toplamda 14 yıl sonunda tamamlanmış ve 1926 yılında halka açılmıştır. 1984 yılında ise UNESCO kültür mirasına alınan bölge koruma altındadır. Barselona’da kültür sanat alanında da çok önemli eserler bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeri ise Picasso Müzesidir. Burasının en önemli özelliği Picasso’nun henüz hayatta iken buranın faaliyete geçmesidir. Müze içerisinde toplamda 3.500 civarında eser olduğu bilinmekte ve insanlar bunlara çok yoğun ilgi göstermektedir. Toplamda 5 binanın birleştirilmesiyle oluşturulan müzede Picasso’nun farklı dönemlerine ait eserler bulunmaktadır.
Montjuic Tepesi Barselona sınırları içerisinde bulunmakta ve farklı yapıları doğanın içerisinde bulundurmasıyla ünlüdür. Tarihi sürecinde farklı devletlerin ya da krallıkların hakimiyetine giren bu tepenin şimdiki sakinleri turistlerdir. Farklı bir mimariye sahip olan buradaki yapılar bir dönem hapishane olarak da kullanılmıştır. Barselona içerisinde yer alan eserler genel olarak bu şekilde olup Türkiye’den de çok sayıda insan gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*