Avrupa Turları Hakkında

Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turist misafir eden Avrupa’ya dört mevsim boyunca pek çok tur düzenlenmektedir. Özellikle kış dönemlerinde sömestr tatilini değerlendirmeye yönelik bir hafta süreli Avrupa turları yoğun ilgi görmektedir. Tur için genellikle hava yolu tercih edilmektedir. Uçakla gidileceğinde çoğunlukla seyahat İstanbul ya da İzmir üzerinden başlamaktadır.  Bu sayede tatilin çok az kısmı yolculuk için harcanmakta, büyük kısmı Avrupa’yı keşfe ayrılmaktadır.

Genel olarak Avrupa turları için otobüslü ya da uçaklı Avrupa turları tercih edilir. Deniz yolu ile gidileceğinde tercih cruise gemi ile düzenlenen turlardan yana olmaktadır. Bu turlarda amaç kısa süre içerisinde mümkün olan en fazla yeri görmek olduğundan dolayı en pratik ulaşım şekli daha sık kullanılmaktadır.

Karayolu İle Avrupa Turları

Uçak haricinde karayolu ile gidilebilen Avrupa turları da bulunmaktadır. Bu turlar genellikle Orta Avrupa, Balkanlar, İtalya ve Yunanistan gibi bölgelere düzenlenmektedir. Tur için ayrılan süre ise ortalama on gün civarında planlanmaktadır. Bu turların başlangıç noktası ise İstanbul üzerinden olmaktadır.

Coğrafi bakımdan yakın olması sebebi ile özellikle Balkan turları çok sık tercih edilmektedir. Tur kapsamında ziyaret edilen ülkelere bakıldığında bunlar içerisinde Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Moldovya, Bosna- Hersek, Arnavutluk, Karadağ ve Romanya gibi ülkeler bulunmaktadır. Hem fiyatlarının uygun olması hem de vizesiz ülkelerden oluşması Balkan turlarına olan talebi daha da artırmaktadır.

Karayoluyla Avrupa turları içerisinde çok fazla tercih edilmese de tren ile düzenlenen turlar da yer almaktadır. Bu tur için Rusya’nın başkenti Moskova’dan başlayan ve Çin’in başkenti Pekin’e giden,  yaklaşık doksan bir durağa sahip Trans Sibirya Ekspresi hizmet vermektedir. Özellikle nostaljik tren seyahatlerinden hoşlanan kişiler için bu tur son derece uygundur.

Deniz Yolu İle Avrupa Turları

Deniz yolu ile Avrupa turları için en çok tercih edilen yerlerin başında Yunan Adaları gelmektedir. Bu adalara geçiş için Marmaris, İzmir, İstanbul ve Bodrum gibi şehirler üzerinden deniz yolu seferleri yapılmaktadır.

Avrupa’da düzenlenen gemi turları genellikle yeşil pasaporta vizesiz ve liman vergileri dâhil olacak şekilde ayarlanmaktadır. Gidilen ülkelere bakıldığında ise Norveç, Danimarka, Hollanda, Finlandiya, Estonya gibi ülkeler tur kapsamında yer almaktadır. Bu turlardan yararlanabilmek için öncelikle İstanbul üzerinden uçak ile Stockholm üzerine geçilmekte ve gemi turu oradan başlamaktadır. Bilet için ödenecek tutar tur için ödenen ücret kapsamındadır.

Orta Avrupa Turları

Ekonomik fiyatlarının olması nedeniyle en sık tercih edilen turlar içerisinde ilk sıralarda Orta Avrupa Turları yer almaktadır. Tur kapsamında gezilen şehirler içerisinde Prag, Budapeşte, Viyana, artık geleneksel gezi rotası haline gelmiştir. Buna ek olarak Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Güneydoğu Almanya ve Avusturya da gezi rehberine dâhil edilmektedir. Bu şehirler arasında ulaşımın kolay olması tur için en önemli avantajdır.

Avrupa Turları

Avrupa turları denilince akla gelen ulaşım yolu genellikle havayolu olmaktadır. Gidilecek olan ülkeye kısa süre içinde ulaşımın sağlanması nedeniyle havayolu daha yaygın kullanılmaktadır. Bu kapsamda en sık gidilen şehirlere bakıldığında ise İtalya, Fransa, Benelüks, Viyana, İsviçre, Portekiz ve İspanya ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’den bu ülkelere gidebilmek için tur kapsamında tercih edilen havayolu firmaları ise Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global gibi firmalar olmaktadır. İstanbul üzerinden başlayan yolculukların Avrupa’da varış noktası tercih edilen tura göre değişmektedir. Turların süresi ise dört günden başlayıp on ya da on beş güne kadar devam etmektedir.